Odwiedziny chorych i seniorów

DUSZPASTERSTWO CHORYCH I SENIORÓW

Odwiedziny chorych i seniorów w naszej parafii odbywają się w pierwszy piątek każdego miesiąca.

Wyjątkami są:

• miesiąc grudzień - odwiedziny przed samymi świętami Bożego Narodzenia
  • miesiąc w którym wypada Wielkanoc - wtedy w  tydzień  przed Wielkim Tygodniem

Kapłan rozpoczyna objazd o godzinie 9.00 i kończy około godziny 11.30 (w zależności od ilości chorych). Chorzy i seniorzy mogą spokojnie zjeść śniadanie (i wziąć np. tabletki), gdyż nie obowiązuje ich post eucharystyczny                                        (Instrukcja "Immensae caritatis" z 1973r. Pawła VI skróciła post eucharystyczny dla starszych i chorych do 15 minut. Natomiast Kodeks Prawa Kanonicznego nie określa wogóle czasu postu eucharystycznego dla tych osób, stwierdzając w kanonie 919:
"§ 3. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej.")

Dobrym obyczajem jest:

• przygotowanie stolika z białym obrusem oraz świecą na Najświętszy Sakrament, który przyniesie ze sobą kapłan
  • uczestnictwo w modlitwie za chorego pozostałych członków rodziny obecnych akurat w domu (oczywiście w miarę możliwości)

Chorych należy zgłaszać w zakrystii lub telefonicznie na probostwie.

Ważne jest, aby nie czekać z odwiedzinami chorych dopiero na moment w którym nasi seniorzy podupadną mocno na zdrowiu, ale zgłaszać ich od razu, aby mogli prowadzić regularne życie sakramentalne, mimo braku możliwości fizycznej obecności w kościele. Rodzina i bliscy osoby chorej powinny  zadbać o jej opiekę duchową, zwłaszcza, gdy jej stan zdrowia wyklucza trzeźwe myślenie i świadome decyzje.

Niedziela, XXIX Tydzień zwykły Rok A, I Dwudziesta dzi